Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o Japonském filmu...

6. 5. 2008
Japonská kinematografie byla již od dob němého filmu velice průbojná. Studia podněcovala své režiséry, aby experimentovali, a tak vznikla řada vysoce individuálních stylů. Kendži Mizoguči se proslavil svými dlouhými záběry s vekou hloubkou ostrosti. Zaměřoval se na střet mezi tradičním a moderním a na roli žen ve společnosti. K jeho nejvýznamnějším filmům patří Ósacká elegie (1936). Jasudžiró Ozu se specializoval na melodramata jako Narodil jsem se, ale … (1932), které byly pozoruhodné svým realismem a úhly záběru. I přes jejich vysokou kvalitu se jen málo z nich prosadilo za hranicemi Japonska. Mezinárodního věhlasu dosáhly teprve v padesátých letech.
…….
Vývoj filmu v Japonsku
Japonská kinematografie produkovala výjimečné filmy již od dob němého filmu. Avšak jen málo lidí za hranicemi jihovýchodní Asie si to uvědomovalo. Vše se rázem změnilo, když kostýmní drama Akiry Kurosawy Rašómon získalo v roce 1951 na benátském filmovém festivalu cenu Zlatého lva.
Tento film, zasazený do středověku, zachycuje čtyři různá podání téhož střetu v lese mezi manželským párem a banditou, který končí smrtí manžela. Kurosawa záměrně činí jednotlivé verze všech vypravěčů stejně uvěřitelné. Spojuje zde možnosti záběrů s velkou hloubkou ostrosti, pohybů, plovoucí kamery a přesného střihu. Tím, že diváci neustále pochybují, co právě viděli, Kurosawa dokázal, že kamera dovede lhát, a ukázal sílu, kterou režisér vládne při ovlivňování představivosti diváků. Film je považován za mistrovské dílo a učinil z Kurosawy jednoho z nejvýznamnějších filmových tvůrců.
Kurosawa dále vytvářel působivé snímky o japonských válečnících samurajích - včetně Sedmi samurajů (1954). Rovněž natáčel nápaditá zpracování klasických literárních děl. Krvavý trůn (1957) vycházel z Macbetha, zatímco Ran (1985) byl inspirován Shakespearovou hrou Král Lear. Kurosawův úspěch pomohl upozornit na díla starších režisérů Mizogučiho a Ozy i nově nastupujících (Teinosuke Kinugasa a Kon Ičikawa).
Tři filmoví tvůrci
Kurosawa byl jedním ze čtyř filmových tvůrců, kteří v té době vnesli něco nového a osobitého do mezinárodní filmové tvorby.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář